Het einde van Van Bieren betekend weer een stukje speciaalbiergeschiedenis verdwenen
1 juli 2026Het einde van Van Bieren | Er zijn van die mails die je even leest, wegklikt en daarna toch nog een keer opent. Niet omdat er wereldnieuws in staat. Niet omdat je totaal verrast bent. Maar omdat je voelt dat er ergens een klein stukje van een wereld waar je zelf van houdt, verandert. Zo’n mail kreeg ik dus van VanBieren.nl.
“Hé Bas,” begon hij. En daarna kwam het nieuws dat hun online platform voor horeca en slijterijen vanaf 1 september ophoudt te bestaan. Dat is jammer. Echt jammer. VanBieren begon op 1 januari 2015 met een eerste bierwinkel in Amsterdam. Later kwam daar een tweede winkel in Utrecht bij. Daarna groeiden ze door als distributeur van verschillende brouwerijen en bouwden ze een online platform voor horeca en slijterijen.
Na het zaaien komt oogsten
Sinds 2018 groeide dat platform steeds verder. Meer brouwerijen. Meer bieren. Meer klanten. En een belofte die in de horeca en slijterijwereld gewoon belangrijk is: voor 14.00 uur besteld, de volgende werkdag in huis. Dat klinkt misschien simpel als je alleen aan de drinkkant van bier staat. Sterker nog, je verwacht het haast! We zijn tenslotte verwend! Niet alleen als consument, maar ook binnen B2B.
Achter zo’n platform zit natuurlijk veel meer. Inkoop. Voorraad. Magazijn. Transport. Contact met brouwerijen. Contact met klanten. Bieren die wel of niet lopen. Nieuwe releases. Fusten, flessen, blikken, dozen, pakbonnen, vragen, klachten en alles wat daar ergens tussendoor gebeurt.
En dan ook nog de verwachting dat het allemaal soepel, snel en liefst met een beetje liefde voor bier gebeurt.Dat is nogal wat. Wat mij vooral raakte in het bericht, was niet eens alleen dat ze stoppen. Het was de reden. Ze schrijven dat de markt flink is veranderd en dat ze kritisch hebben gekeken naar de toekomst. Of doorgaan zoals ze altijd deden nog voldoende werkplezier oplevert. Of ze nog steeds genoeg potentie zien in alles wat ze doen.
Het antwoord was nee. En ergens vind ik dat een pijnlijke, maar ook eerlijke conclusie. Want speciaalbier is prachtig. Dat hoef je mij niet uit te leggen. Ik kan nog steeds blij worden van een goed gebrouwen tripel, een ouderwets lekkere stout, een IPA die klopt of een fles waarvan je denkt: ja, hier is aandacht aan besteed.
Maar speciaalbier is ook gewoon werk. Keihard werk zelfs. Kleine marges, veel concurrentie en een enorm aanbod.
De minder romantische kant van speciaalbier
Dat zie je bij brouwers, bij cafés, bij slijterijen, bij importeurs en distributeurs. De romantiek zit voor de drinker vaak in het glas, maar voor de mensen achter de schermen zit er ook een enorme praktische kant aan. Pallets. Marges. Stijgende kosten. Klanten die kritischer worden. Een markt die voller is geworden. Bieren die sneller komen en soms net zo snel weer verdwijnen.
En toch zijn het juist bedrijven zoals Van Bieren die jarenlang hebben geholpen om al die mooie bieren op de juiste plekken te krijgen. Dat mogen we best even benoemen. Niet met overdreven grote woorden. Niet alsof de hele bierwereld nu instort. Dat is natuurlijk niet zo. Er blijven brouwerijen, winkels, platforms en liefhebbers. Er wordt morgen gewoon weer bier gebrouwen, verkocht en gedronken.
Maar het is wel weer een naam minder. Wéér een naam minder. Een naam die erbij hoorde.

Een naam die begon met een winkel in Amsterdam, doorging in Utrecht en uiteindelijk uitgroeide tot een platform waar duizenden klanten gebruik van hebben gemaakt. Een bedrijf dat met heel veel brouwerijen heeft samengewerkt en waar ongetwijfeld een hoop mensen met plezier, stress, trots en vermoeide benen hebben rondgelopen.
De komende twee maanden ruimen ze het magazijn op. Er komt wekelijks een MEGA SALE met nieuwe acties. Daar zullen ongetwijfeld mooie bieren tussen zitten en voor horeca, slijterijen en bierliefhebbers kan dat interessant zijn. Maar achter die uitverkoop zit natuurlijk vooral een afscheid. En dat raakt je toch wel een beetje.
Ik ken niet ieder verhaal achter VanBieren. Ik weet niet hoe alle jaren zijn geweest, welke keuzes makkelijk waren en welke juist zwaar. Maar ik weet wel dat je zoiets niet opbouwt zonder liefde voor bier en zonder mensen die er veel energie in stoppen. Dus ja, ik vind het zonde dat VanBieren.nl stopt. En dat mag best gezegd worden.
Omdat dit soort bedrijven mede hebben gezorgd dat speciaalbier in Nederland zo groot, breed en interessant kon worden. Omdat er achter iedere doos bier mensen zitten. En omdat stoppen soms misschien de verstandigste keuze is, maar daardoor niet minder jammer wordt.
Dus bij deze. Bedankt VanBieren. Voor de winkels, het platform, de bieren, de leveringen, de brouwerijen die jullie een plek hebben gegeven en de klanten die jullie hebben geholpen.En vooral voor het meebouwen aan dat mooie, gekke, soms lastige, maar nog altijd geweldige speciaalbierlandschap.
Proost.
Wil je nou meer lezen over exclusieve bieren, dan ben je bij FSOM Magazine aan het juiste adres. Wat dacht van dit unieke bier, van een inmiddels gesloten brouwerij.
Artikel door: Bas / @thedutchbeerdad
Volg FSOM Magazine op Instagrampagina en Facebookpagina!
Ben je nog geen abonnee op FSOM-tv? Klik dan snel –> hier <– en mis niets meer!
Weet jij trouwens wat Tremoços zijn? Lees in dit smaakvolle artikel alles over Tremoços! Bron afbeelding fles: La Trappe. Geen 18 geen alcohol!






